Hormoni igrajo ključno pri zdravju žensk in moških, saj uravnavajo številne telesne funkcije.
Povezani so z vsem, kar se dogaja v našem telesu - od pridobivanja teže, anksioznosti, preko zmanjšanega ali prevelikega libida, pa vse depresije, pomanjkanja energije in videza kože. Običajno se ne zavedamo v kolikšni meri vplivajo na naše življenje, videz, zdravje in vedenje.
Morda na hormone pomislimo šele, ko imamo težave z jajčniki ali ščitnico, ne zavedamo pa se, da so prav hormoni razlog za prezgodaj postarano kožo, pomanjkanje energije in še celo vrsto drugih sprememb, ki se nam dogajajo.
Na kaj torej vplivajo hormoni?
Hiter pregled ključnih funkcij na katere vplivajo hormoni nam potrdi, da je njihov vpliv izjemen. Hormonsko ravnovesje je ključnega pomena za pravilno delovanje naslednjih sistemov in procesov v našem telesu:
- rast in razvoj
- presnovo
- spolno funkcijo
- razpoloženje in čustva
- kožo in lase
- reproduktivni cikel in nosečnost
- kognitivne funkcije
- imunski sistem
- krvni tlak
- spanje
- kardiovaskularno zdravje
Vidimo, da hormonsko ravnovesje igra ključno vlogo pri uravnavanju telesnih funkcij. Že manjša odstopanja v ravni hormonov, lahko sprožijo vrsto motenj, ki se postopoma odražajo na našem počutju in splošnem zdravju.
Kaj lahko torej privede do hormonskega neravnovesja?
Na vrhu lestvice so stres, prehrana, način življenja ter vplivi iz okolja.
- Stres
Kronični stres povzroči povečano izločanje kortizola, stresnega hormona, ki lahko vpliva na druge hormone, kot so inzulin, spolni hormoni in ščitnični hormoni.
- Slaba prehrana
Prehrana z nizko vsebnostjo vitaminov, mineralov, beljakovin in zdravih maščob lahko moti proizvodnjo hormonov. Na primer, pomanjkanje vitamina D, magnezija ali cinka lahko vpliva na ravni spolnih hormonov, ščitničnih hormonov in hormona sreče serotonina.
- Pomanjkanje spanja
Nezadostno ali nepravilno spanje vpliva na hormone, kot sta melatonin in rastni hormon, kar lahko vodi do utrujenosti, težav s presnovo in povečanega stresa. Prav tako pomanjkanje spanja povzroča nihanja v ravni inzulina in leptina, hormona sitosti, kar vodi do lakote in povečanja telesne teže.
- Hormonski motilci iz okolja
Hormonski motilci so kemične snovi, ki vplivajo na delovanje naših hormonov. Najdemo jih v plastiki (BPA), pesticidih, kozmetiki (parabeni, ftalati) in predelani hrani. Te snovi lahko posnemajo ali blokirajo delovanje naravnih hormonov, kar vodi v težave z reprodukcijo, ščitnico, razvojne motnje pri otrocih in povečano tveganje za raka ter debelost.
Kako lahko torej vplivamo na naše hormonsko ravnovesje?
Hormonsko ravnovesje lahko učinkovito podpremo s:
- pravilno prehrano
- uravnoteženim življenjskim slogom,
- primernimi sprostitvami
Vpliv prehrane na hormone
Prehrana je eden najmočnejših dejavnikov, ki vpliva na hormonsko ravnovesje. Napačne prehranske izbire, pomanjkanje vitaminov in mineralov lahko porušijo to ravnovesje. medtem ko lahko pravilna prehrana podpira optimalne ravni hormonov.
Ključne prehranske skupine za uravnavanje hormonov:
- Maščobe:
- nasičene maščobe vplivajo na raven holesterola,ki je ključen za sintezo spolnih hormonov, kot so estrogen, testosteron in progesteron.
- Omega-3 maščobne kisline (prisotne v ribah, lanenem semenu in oreščkih) zmanjšujejo vnetja in stabilizirajo hormonsko ravnovesje.
- Ogljikovi hidrati in vlaknine:
- sestavljeni ogljikovi hidrati (polnozrnate žitarice, zelenjava, sadje) stabilizirajo raven sladkorja v krvi, kar je ključnega pomena za preprečevanje inzulinske rezistence, še posebej pri ženskah s sindromom policističnih jajčnikov (PCOS).
- vlaknine pomagajo pri prebavi, stabilizaciji krvnega sladkorja in uravnavanju hormonov (prebiotik De Bloat)
- Beljakovine:
- so ključne za sintezo hormonov. Aminokisline iz beljakovin so osnovni gradniki za sintezo številnih hormonov. Na primer, aminokislina triptofan je potrebna za proizvodnjo serotonina (hormona sreče), fenilalanin in tirozin pa sta vključena v proizvodnjo hormonov ščitnice in adrenalina.
- Minerali in vitamini:
- Vitamini B, D, Cin E (posebej še vitamini B6, B9 in B12 so posebej pomembni za hormonsko ravnovesje, saj vplivajo na proizvodnjo neurotransmiterjev in uravnavajo ravni estrogena in progesterona, vitamin E pomaga pri uravnavanju ravni estrogena in prispeva k zdravju kože in las.
- Minerali , Magnezij,pomaga pri delovanju več kot 300 encimov, uravnava raven hormonov, vpliva na zdravje kosti in živčnega sistema ter pomaga pri obvladovanju stresa. Pomembni so še Cink, Selen, Jod in Kalcij
Prava kombinacija kakovostnih prehranskih dopolnil lahko prispeva k splošnemu izboljšanju hormonskega ravnovesja, izboljšanju zdravja nadledvičnih žlez, reproduktivnega sistema, ščitnice ter obvladovanju stresa. Kakovostna hranila, v primernih sestavah so Vitamins&Minerals, Growth, Rebalance, Cycle1, Mg&B6.
Poleg hranil so izjemno pomembne tudi:
- adaptogene rastline (ašvaganda, MOOD) je znana po svoji sposobnosti uravnavanja stresnih hormonov, zlasti kortizola, kar pomaga pri obvladovanju kroničnega stresa in izboljšanju razpoloženja ter energije. Prav tako podpira ravnovesje ščitničnih hormonov.
- probiotiki ,zdrava črevesna mikrobiota je ključna za razgradnjo in izločanje presežka hormonov, zlasti estrogena. Probiotiki izboljšujejo črevesno zdravje in pomagajo pri hormonskem ravnovesju s podpiranjem pravilne prebave. (BIOTA, DE- bloat)
- fitoestrogeni, kot jih najdemo v lanenih semenih, soji in drugih rastlinah, lahko pomagajo uravnavati ravni estrogena, kar je še posebej koristno za ženske v menopavzi ali z neravnovesjem estrogena. (REBALANCE)
Življenjski slog in sprostitev:
Poleg prehrane je pomemben tudi življenjski slog. Redna telesna aktivnost, joga, meditacija in dovolj spanca so ključni za zmanjšanje stresa, ki lahko poruši hormonsko ravnovesje.
Pravilna prehrana, obogatena z živili, ki podpirajo hormone, in izogibanje tistim, ki jih motijo, je ključ do hormonskega ravnovesja. Z uravnoteženim življenjskim slogom in skrbjo za sprostitev lahko, razen v primeru hujših bolezenskih vzrokov ali genske predispozijije uravnavamo hormonsko ravnotežje. Skrb za naše zdravje pa nam narekuje tudi določene spremembe v naših potrošniških navadah in izbiri izdelkov, ki ne vsebujejo hormonskih motilcev. Kar pomeni omejitev uporabe plastike, ekološka hrana, kozmetika brez kemikalij in omejen vnos predelane hrane.
#hormonsko ravnovesje #žensko zdravje #Paulinahealth #ščitnica # kortizon #melantonin #inzulin #estrogen #hormonski motilci #probiotiki #ašvaganda #fitoestrogeni #življenski slog